Druckknopf
(€95.80 incl. 19% VAT)
Available immediately, delivery time: 2-3 days
Product number:
741493
corresponds to OEMManufacturer:
Manitou
Product Information "Druckknopf"
| Number of connections | 7 |
| Art der Verbindung | Flachstecker 6,3mm |
| Current | 20 A |
| Voltage | 12 V |
| Number of pins | 7 |
| Built-in diameter of the push button D1 | 30 mm |
| Built-in height of the push button H1 | 55 mm |
| Thread size TA1 | M30 |
| Pitch (metric) TA1 | 1 mm |
| Right or left handed thread TA1 | Rechtshändiges Gewinde |
| Length thread panelmount L2 | 13 mm |
| Number of actuators | 1 |
| Number of NO contacts (Normal open) | 2 |
| Number of NC contacts (Normal closed) | 1 |
| Typ-Taste | Feste Position |
| Licht vorhanden | Ja |
| Protection cap present | true |
| Material des Gehäuses | Kunststoff |
| Ausstattung Betrieb | Kunststoff |
| Symbol vorhanden | Ja |
| Colour of the actuator | Rot |
| IP value, dust- and water-resistance grade | IP67 |
| Function | Licht |
| Subtype of the function | Licht, Warnleuchte |