Eckleuchte
Available immediately, delivery time: 6-8 weeks
| Form des Rücklichts | rechteckig |
| Gesamtlänge | 145 mm |
| Länge des Gehäuses um die Linse herum | 145 mm |
| Gesamthöhe | 48 mm |
| Höhe des Gehäuses um die Linse herum | 48 mm |
| Gesamtbreite | 21 mm |
| Breite des Gehäuses um die Linse herum | 11 mm |
| Drahtlänge | 195 mm |
| Unterstützung verfügbar | false |
| Stellung des Befestigungs | built-in |
| horizontale Befestigungs | true |
| Vertical mounting | false |
| Number of mounts | 1 |
| Art der Befestigung | andere |
| Niedrigste Spannung | 12 V |
| Höchste Spannung | 24 V |
| Anzahl der Anschlüsse | 1 |
| Anzahl der Pins im Anschluss | 2 |
| Rückleuchte vorhanden | false |
| Bremsleuchte vorhanden | false |
| Blinkleuchte vorhanden | false |
| Rückleuchte vorhanden | true |
| Nebelbeleuchtung vorhanden | false |
| Kennzeichenleuchte vorhanden | false |
| Reflektor vorhanden | false |
| Dreieckiger Reflektor | false |
| Rechts / Links / Beidseitig montierbar | beide Seiten |
| Leuchten enthalten | true |
| Linse austauschbar | false |
| Material of the lens | plastic |
| Art der Technologie | LED |
| Anzahl der LEDs | 26 |
| Power | 0.9 W |
| IP-Wert (wasser- und staubdicht) | IP67 |
| E-geprüft | true |
Kalmar
The Kalmar company was founded on Nelcon BV from the Netherlands, which was founded in 1883. Kalmar now belongs to the Cargotec group of companies, which has its German headquarters in Hamburg. Kalmar offers loading solutions and services for ports, terminals, distribution centers and heavy industry. Since 1999 they have also been manufacturing forklift trucks which are primarily designed for high loads of up to 60 tons. Kalmar is a pioneer in terminal automation and energy-efficient container handling. Every fourth container at a terminal around the world is handled by a Kalmar machine. In the 1940s, Kalmar developed the first straddle carrier for industry and in the 1970s the first RoRo tractor. To meet the need for more efficient container handling, Kalmar launched the first generation of reachstackers in the 1980s and, a decade later, the first forklift truck to operate on demanding terrain.
> More articles from Kalmar