Felge
Prices excl. VAT plus shipping costs
Available immediately, delivery time: 3-4 weeks
| Neu oder wiederaufgearbeitet | Neu |
| Art der Felge | 2-teilige Felge mit Flansch |
| Anzahl der Montagebohrungen | 8 |
| Reifengröße | 7.50-16 |
| Felgendurchmesser | 16.0 in |
| Felgenbreite | 6.0 in |
| Innendurchmesser der Felge | 228.0 mm |
| Innendurchmesser der Felge | 8.98 in |
| Befestigungsart der Löcher | Gerade |
| Mittenabstand der Befestigungslöcher | 276.5 mm |
| Mittenabstand der Befestigungslöcher | 10.89 in |
| Durchmesser des Befestigungsbolzenkegels | 25.0 mm |
| Durchmesser des Befestigungsbolzenkegels | 0.98 in |
| Flanschdicke der Felge | 12.0 mm |
| Flanschdicke der Felge | 0.47 in |
Daewoo
Daewoo was a large South Korean conglomerate headquartered in Seoul that was founded in 1967 under the name Daewoo Industrial. The company is active in many areas, such as mechanical engineering (including industrial trucks and forklifts), steel processing, shipbuilding, the weapons industry and the financial business. Daewoo Heavy Industries, the mechanical engineering part of the company, was taken over by Doosan in May 2005. The products such as machine tools are currently sold under the name Doosan-Daewoo by Doosan Infracore.
> More articles from Daewoo