Kegelrollenlager-baugruppe
€70.32*
Prices excl. VAT plus shipping costs
(€83.68 incl. 19% VAT)
Available immediately, delivery time: 2-3 days
Product number:
0016710CE
corresponds to OEMManufacturer:
BT
Product Information "Kegelrollenlager-baugruppe"
| Unit | metric |
| Sort | tapered roller bearing |
| Inner diameter | 75 mm |
| Inner diameter | 2.9528 inch |
| Maximum backing shoulder diameter shaft | 82 mm |
| Maximum backing shoulder diameter shaft | 3.23 inch |
| Minimum backing shoulder diameter shaft | 84 mm |
| Minimum backing shoulder diameter shaft | 3.31 inch |
| Outer diameter | 115 mm |
| Outer diameter | 4.5276 inch |
| Maximum backing shoulder diameter housing | 110 mm |
| Maximum backing shoulder diameter housing | 4.33 inch |
| Minimum backing shoulder diameter housing | 105 mm |
| Minimal imperial backing shoulder diameter of the housing | 4.13 inch |
| Width cone | 25 mm |
| Width cone | 0.9843 inch |
| Width cup | 19 mm |
| Width cup | 0.748 inch |
| Total width | 25 mm |
| Total width | 0.9842 inch |
| Radius cone | 1.5 mm |
| Radius cone | 0.06 inch |
| Radius cup | 1.5 mm |
| Radius cup | 0.06 inch |
| Weight | 0.91 kg |