Kegelrollenlager-baugruppe
€19.88 / Stück*
(€23.66 incl. 19% VAT)
Available immediately, delivery time: 2-3 days
Product number:
027407
corresponds to OEMManufacturer:
Steinbock
Product Information "Kegelrollenlager-baugruppe"
| Neu oder wiederaufgearbeitet | Neu |
| Art der Dichtung | Unversiegelt |
| Anzahl der Reihen | 1 |
| Metrische oder imperiale Serie | Metrische |
| Innendurchmesser | 30.0 mm |
| Innendurchmesser | 1.181 in |
| Außendurchmesser | 62.0 mm |
| Außendurchmesser | 2.441 in |
| Gesamtbreite | 21.25 mm |
| Gesamtbreite | 0.837 in |
| Breite des Kegels | 0.787 in |
| Breite des Kegels | 20.0 mm |
| Breite des Außenrings | 0.669 in |
| Breite des Außenrings | 17.0 mm |
| Radiuskegel | 0.039 in |
| Radiuskegel | 1.0 mm |
| Radius des Außenrings | 0.039 in |
| Radius des Außenrings | 1.0 mm |
| Dynamische Tragfähigkeit radial | 61.8 kN |
| Statische Tragfähigkeit radial | 57.0 kN |
Steinbock
The Steinbock company was bought by the Jungheinrich company in 1994. In 2002 the Steinbock brand was dissolved and all products are now sold under the Jungheinrich brand. The Jungheinrich company offers, among other things, products such as forklifts, storage technology and accessories for forklifts .
> More articles from Steinbock