Kugelgelenk
€136.47 / Stück*
Available immediately, delivery time: 2-3 days
| Neu oder wiederaufgearbeitet | Neu |
| Typ | Spurstangenkopf |
| Art des Endstücks | Axial |
| Höhe der Zugstange | 96.0 mm |
| Höhe der Zugstange | 3.8 in |
| Länge des Kugelgelenks | 225.0 mm |
| Länge des Kugelgelenks | 8.9 in |
| Breite über Flachstellen | 47.0 mm |
| Breite über Flachstellen | 1.9 in |
| Schmiernippel | false |
| Kugelgelenk vorhanden | true |
| Gewindelänge | 33.0 mm |
| Gewindelänge | 1.3 in |
| Kegel-Durchmesser | 20.0 mm |
| Kegel-Durchmesser | 0.8 in |
| Anschlusshöhe | 73.0 mm |
| Anschlusshöhe | 2.9 in |
| Gewinde Zugstangenseite | M18 x 1.5 |
| Richtung der Zugstangenseite | Rechtsgewinde |
| Gewinde Kugelbolzen | M18 x 1.5 |
| Kugelbolzenrichtung | Rechtsgewinde |
| Gewinde Axiales Gelenkkopf | M20 |
Clark
The CLARK company, founded in 1917 as an axle manufacturer for the automotive industry, developed the first forklift truck in the same year. Originally this was only intended for internal material transport. Visitors to the plant were amazed at the advantages of the forklift and order forklifts for their own use. In 1919, over 75 forklifts were built and sold. Today CLARK is a global company with plants in Germany, Aisen, America, Brazil and more. The product range includes electric forklifts, pallet trucks , pallet trucks, tractors and forklifts with combustion engines.
> More articles from Clark