Kugellager
€1.76 / Stück*
(€2.09 incl. 19% VAT)
Available immediately, delivery time: 2-3 days
Product number:
009787
corresponds to OEMManufacturer:
Steinbock
Product Information "Kugellager"
| Neu oder wiederaufgearbeitet | Neu |
| Art des Lagers | Rillenkugellager |
| Art der Dichtung | 2RS – Zwei Gummidichtungen |
| Art der Nut | Keine Nut im Außenring |
| Anzahl der Reihen | 1 |
| Lagernummer | 6202 |
| Metrische oder imperiale Serie | Metrische |
| Innendurchmesser | 15.0 mm |
| Innendurchmesser | 0.591 in |
| Außendurchmesser | 35.0 mm |
| Außendurchmesser | 1.378 in |
| Verbreiterter Innenring | false |
| Breite des Außenrings | 0.433 in |
| Breite des Außenrings | 11.0 mm |
| Lagerwerkstoff | Stahl |
Steinbock
The Steinbock company was bought by the Jungheinrich company in 1994. In 2002 the Steinbock brand was dissolved and all products are now sold under the Jungheinrich brand. The Jungheinrich company offers, among other things, products such as forklifts, storage technology and accessories for forklifts .
> More articles from Steinbock