Kugellager
€25.06 / Stück*
(€29.82 incl. 19% VAT)
Available immediately, delivery time: 2-3 days
Product number:
018369
corresponds to OEMManufacturer:
Steinbock
Product Information "Kugellager"
| Neu oder wiederaufgearbeitet | Neu |
| Art des Lagers | Rillenkugellager |
| Art der Dichtung | Unversiegelt |
| Art der Nut | Keine Nut im Außenring |
| Anzahl der Reihen | 1 |
| Metrische oder imperiale Serie | Metrische |
| Innendurchmesser | 40.0 mm |
| Innendurchmesser | 1.575 in |
| Außendurchmesser | 68.0 mm |
| Außendurchmesser | 2.677 in |
| Gesamtbreite | 9.0 mm |
| Gesamtbreite | 0.354 in |
| Verbreiterter Innenring | false |
| Breite des Innenrings | 0.354 in |
| Breite des Innenrings | 9.0 mm |
| Breite des Außenrings | 0.354 in |
| Breite des Außenrings | 9.0 mm |
| Lagerwerkstoff | Stahl |
| Interner Freiraumstandard | C3 |
Steinbock
The Steinbock company was bought by the Jungheinrich company in 1994. In 2002 the Steinbock brand was dissolved and all products are now sold under the Jungheinrich brand. The Jungheinrich company offers, among other things, products such as forklifts, storage technology and accessories for forklifts .
> More articles from Steinbock