Ventil Reifen
(€4.40 incl. 19% VAT)
Available immediately, delivery time: 2-3 days
Product number:
1614765
corresponds to OEMManufacturer:
Bobcat
Product Information "Ventil Reifen"
| Valve part | air-water valve |
| Application | truck-bus |
| Diameter rim hole (metric) | 16 mm |
| Diameter rim hole (imperial) | 0.625 inch |
| Total length (metric) | 29 mm |
| TR number | TR575 |
| ETRTO | V3-21-1 |
| Width across flats | 14 mm |
| Minimum torque | 3 N.m |
| Maximum torque | 5 N.m |
| Flexibility | rigid |
| Tubeless | true |